Jak wybierać gryfy

Hantle oraz kettlebelle to nie wszystko. Jeśli ćwiczysz siłowo, wcześniej lub później powinieneś rozważyć o zainwestowaniu w gryf do wyciskania oraz układ obciążeń Jaki gryf będzie najdoskonalszy? W jakim typie, o jakiej wielkości oraz jakiej grubości? Należałoby więc wiedzieć, jakie obecnie gryfy znajdziemy na rynku i czym kierować się przy ich wyborze.

Co to jest gryf? Rozbieżności między rodzajami gryfów

Gryf jest prętem czy drążkiem, będącym głównym składnikiem składowym sztangi do ćwiczeń. Nakłada się na niego obciążenia regularnie z obu stron, zabezpieczając oba końce określonymi śrubami. Gryfy mają duże wykorzystanie podczas robienia ćwiczeń siłowych. Jeżeli nie masz pewności co do produktu, z jakiego powinien być zrobiony doskonały gryf, postaw na chrom. To najpopularniejsze wyjście na rynku. Usatysfakcjonowani klienci uznają za dobre również gryfy standardowe na siłowni ze stali wzmacnianej, gumy i żeliwa.

Gryfy do ćwiczeń w prywatnej siłowni: parametry

Budowanie od podstaw domowej siłowni potrzebuje od nas pomyślenia, jaki sprzęt będzie dla nas szczególnie dobry. Należy, zatem opisać cele, jakie zamierzamy za pomocą ćwiczeń zdobyć oraz poziom zaawansowania, jaki obecnie mamy. W wypadku gryfu istotna jest też jego budowa oraz parametry.

Gryf łamany lub hantle?

Kolejny problem, przed którym często stają debiutanci, dotyczy doboru między gryfem łamanym natomiast hantlami zwanymi także powszechnie określeniem gryfów krótkich. W owej sprawie doświadczeni użytkownicy nie mają jakichś wątpliwości. Stoją ponieważ na stanowisku, iż z hantli użytek jest znacznie większy aniżeli z gryfów łamanych, ponieważ pozwalają one bardziej podzielony oraz kompleksowy trening. Należałoby zobaczyć, że z hantlami można robić te same ćwiczenia, co ze sztangą – niestety, w drugą stronę już to nie funkcjonuje. W tym wypadku również nie zaszkodzi wyposażyć się także w hantle, oraz w gryf – oraz wykorzystywanie ich naprzemiennie do różnych ćwiczeń.

Długość gryfu – jak wybrać?

Poza kształtem, należałoby też zwrócić uwagę na długość gryfu sztangi. Wbrew pozorom ponieważ, podział na gryfy “dłuższe” oraz krótki (do hantli) nie starczy, by wybrać ten najlepszy. W odpowiednich sklepach sportowych, odnajdziesz gryfy różnej długości – od ok. 120 do 220 cm. Jaki więc wybrać? Sztangi krótkie, natomiast zatem te z gryfem o długości 120-150 cm, dobrze sprawdzają się przede wszystkim w trakcie treningów, podczas których wykonujesz gwałtowne ruchy, natomiast również ćwiczeń uwzględniających statyczne, wolne wykroki z małym obciążeniem zarzuconym na barki.